Výstava Czechbus 2023

  • Novinky

Jako každý rok jsme se účastnili výstavy Czechbus 2023 konaného 21-23.11.2024 v Praze. Pro naše návštěvníky jsme si kromě standardní ukázky našeho sortimentu připravili i několik novinek:


Nový validátor se čtečkou bankovních a proprietárních karet, čtečkou QR kódů a označovačem lístků  typ EVK 5.2. Validátor je připraven na provoz check-in / check-out s možností dokupu lístků a s možností přiřazení i nových nosičů (klíčenka) pro budoucí nosič předplatných časových kupónů přímo ve vozidle bez nutnosti jejich zadání na prodejních místech dopravních společností. V e-shopu pak může jejich držitel provést přiřazení časového kupónu k tomuto nosiči ve svém účtu. Validátory je možno napájet pouze pomocí PoE, a proto není nutno vést napájecí kabeláž k validátoru. Validátor je možno dálkově restartovat i při jeho případném „zakousnutí“ přímo z kabiny řidiče, a to za pomocí eth. swiche ECU-08P1, ECU-08P2 či ECU-08P3.


Nový zobrazovací displej typu e-papír NIP-32  (nízkoenergetický informační panel), který může dlouhodobě pracovat z baterek či pomocí solárních panelů. Rozlišení displeje je 2560x1440 (přesná velikost 31,2“). Svojí velikostí umožňuje jeho rozdělení na více částí, z nichž na každé z nich může být zobrazena různá informace – např. aktuální odjezdy, jízdní řády a aktuální informace z dopravy. Displej může obsahovat podsvit, tj. ve večerních hodinách lze tlačítkem tento podsvit aktivovat. Provozní teplota této již III. generace je od -15 °C do +60 °C.  Mezi další funkce může patřit TTS (převodník Text-To-Speech), povelový přijímač signalizace od nevidomých EPNEV, tlačítka na listování obsahu, apod. Mezi novinku patří možné použití nových komunikačních technologií  IoT, LTE-M nebo standardní LTE/5G (5G je novinka tohoto roku) a to dle výsledné poskytnuté energie (možné spotřeby) a dle požadavku na přenos dat a způsobu aktivity práce s displejem. Minimální rozměry v označníku 770 x 470 mm (lze i na stojato).


Kombinovaný označník LED, E-papír komunikační jednotka s V2X - RSU (typ UCU 5.0). Tento typ označníků je již v provozu více jak rok včetně napájení z veřejného osvětlení. Obsahuje standardní řešení zastávkového LED panelu, např. 40 x 120 LED diod s plochou pro zobrazení datumu a času. V dolní části je integrován 13,3“ LCD displej typu e-papír s podsvitem. Panel umožňuje listování v jízdních řádech či zobrazování aktualit z dopravy. Panel má integrovánu i V2X komunikační jednotku a může komunikovat s projíždějícími se vozidly veřejné dopravy a dle toho upravovat aktuální zobrazení odjezdů ze zastávek. Celý systém je řízen z nového dispečerského systému Transportela.


Komunikační jednotka - OBU (UCU 5.0N) s doplňkovým dotykovým LCD terminálem pro řidiče (tzv. HMI – human machine interface) je určena jako ostrovní řešení preference vozidel veřejné dopravy do vozidel. Komunikační jednotka je určena na montáž na střechu vozidla a je propojena pomocí ethernetu s PoE napájením na zobrazovací jednotku VST 070. Ta je umístěna v dosahu řidiče. Zobrazovací jednotka po zadání linky a spoje zobrazuje jízdní řád vozidla, varovné zprávy ze C-ITS systému a průběh komunikace s řadiči křižovatek včetně preference typu řízeného staničení. Komunikační jednotka může být osazena modemem LTE či 5G. Celý systém je dohlížen v rámci serveru AnBOS a jízdní řády pro vozidla pak připravuje SW Transportela (možnost A v přednášce o preferencích). 


Navigaci na palubním počítači EPIS 5.0A – nově byl náš palubní počítač s odbavením doplněn i o navigaci se zobrazením trasy vozidla a postupným odmazáváním projeté dráhy vozidla. Umožňuje tak projet daný linkospoj s tím, že řidič nepotřebuje „zácvik“. V navigaci jsou i vyznačeny zastávky. Samozřejmostí je i možnost změny měřítka a možnost vidět i okolní vozy veřejné dopravy. Na základě této trasy je možno i řešit automatickou preferenci vozidel, pokud se tato trasa nahraje do komunikační jednotky. 


V rámci veletrhu Czechbus proběhla i odborná konference „Veřejná doprava ON-LINE 2023“, kde jsme seznámili veřejnost s našimi zkušenostmi právě z realizace mnoha projektů týkajících se preference veřejné dopravy. Přednáška je ke stažení zde.


Dodávka informačních a odbavovacích systémů na realizaci nejdelšího trolejbusu pro Prahu

Současně nás velmi těší, že jsme se účastnili jako dodavatelé informačních a odbavovacích systémů na realizaci nejdelšího trolejbusu pro Prahu. Ve výbavě zde najdete naše označovače jízdních dokladú - ETM 4.0 a vnější vozidlová LED tabla VLP 21 se žlutými LED. Více o novém trolejbuse zde.