Zastávkové digitální označníky

Pod pojmem digitální označník chápeme zařízení, kdy součástí zastávkového označníku (označení PTS – “Public Transport Stop”) je aktivní informační systém zobrazující obvykle aktuální odjezdy vozidel veřejné dopravy nebo zajišťující i statické zobrazení jízdních řádů či jiných dopravních informací nebo dokonce mající přímou komunikaci s vozidlem veřejné dopravy.

Vyrábíme a dodáváme digitální označníky jako jednonohé, dvounohé či jiném na zakázku (např. zavěšené). Informační část je pak v provedení:

  • vestavěném - tj. informační panel pro cestující je součástí označníku – je vestavěn (např. ELP 10x, ELP 17x, ELP K819),
  • nástavby nad označník - tj. informační panel je umístěn nahoře na označníku (ELP 12x, ELP 827),
  • doplnění LED panelu k označníku (ELP 13x, ELP 15x) -  provedení panelu má menší rozměry,
  • kompaktního panelu a značky zastávky (např. ELP 183), kdy panel tvoří se značkou kompaktní celek.
  • s e-papírem (např. ELP 191) se solárním napájením obsahující  – není vhodné pro standardní LED
  • s kombinovaným informačním systémem – tento typ obsahuje LED označník, jizdní řády s možností listování na e-papíru včetně aktuálních dopravních informací a případně další komunikace V2X (PTS_E13L40x120R3,8_V2X)

LED panely do zastávkových označníků jsou charakteristické malým počtem řádků 1-6 a vysokou hustotou osazení LED – rozteč mezi diodami 3,8-5 mm. U řešení s LCD se spíše předpokládá náhrada jednoduššího jízdního řádu (obsahuje více řádků), ale může mít problémy na přímém slunci.

LED digitální označníky mají obvykle menší vzdálenost čtení svého obsahu a to max. do 15-20 m, což odpovídá velikosti písma okolo 3 cm. U LCD označníků je to závislé na počtu zobrazovaných řádků (závisí na návrhu obrazovky) a taktéž na svitu slunce, které může omezit čtení na relativně krátkou vzdálenost. U řešení s e-papírem (e-ink) pak existuje několik variant zobrazení – zobrazení aktuálních odjezdů nebo zobrazování jízdních řádů, dopravních informací apod.

V případě centrálního dispečinku se sběrem dat o poloze vozidel, mohou LED (LCD) označníky zobrazovat aktuální odjezdy dle polohy vozidla na trati.