Nový odbavovací systém

  • Novinky

V sobotu 8. června byl při oslavách 80. výročí trolejbusové dopravy ve Zlíně představen náš nový elektronický odbavovací systém „pípni a jeď“. Tento systém umožní platby za jízdné bankovními kartami, hodinkami či mobilními aplikacemi včetně optimalizace jízdného (tzv. caping).

Výbava na vozidle se skládá z nového typu validátorů ve vozidle EVK 5.2, který obsahuje i označovač jízdenek a je velmi „ohleduplný“ vůči napájecím rozvodům ve vozidle. Jedná se o první typ validátorů v ČR, který je napájen pouze pomocí systému PoE (Power over Ethernet) a tudíž nevyžaduje instalaci žádných dodatečných napájecích kabelů. Tato koncepce je tak navíc i odolná proti výpadkům napájení v palubní síti. Pro inteligenci řízení napájení se využívá námi dodávané switche – ECU 08P.6L, který mohou ovládat palubní počítače EPIS (4.0 a 5.0). Řidič tak má přímý dohled nad celým odbavovacím systémem včetně možností cíleného zapnutí či vypnutí vybraného označovače či celého systému. Tento způsob napájení tak navázal na řešení použité ve Splitu pro označovače EVK 5.1. A LTE komunikaci vozidla s okolím zajišťuje router UCU 5.0L.

Celý systém je dohlížen pomocí rozšířeného backoffice BOS, kdy tento zajišťuje kompletní dohled nad stavem odbavení cestujícího ve vozidle obdobně jako je v Brně či v Ostravě. Součástí backoffice je i nový e-shop či aplikace pro revizory. Jednotlivé funkce budou postupně spouštěny do provozu.


Informace o akci jsou shrnuty v článku na webu Busportál.cz